Dobrze być z kimś, w marzeniach, w cierpieniu, w życiu...

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Numer KRS: 0000234740

Zaburzenia funkcji poznawczych w chorobie nowotworowej – CHEMOBRAIN – Izabela Malicki

29 listopad
2019

Zaburzenia funkcji poznawczych w chorobie nowotworowej – CHEMOBRAIN – Izabela Malicki

W wyniku leczenia onkologicznego mogą wystąpić zmiany w ciele pacjenta, jak np. utrata włosów, obniżenie wagi ciała, nudności, wymioty oraz zaburzenia funkcji poznawczych, o czym pacjenci są znacznie rzadziej informowani.

 

CHEMOBRAIN, czyli zespół łagodnych zaburzeń poznawczych, może się objawiać osłabieniem pamięci, trudnościami w koncentracji uwagi, opóźnieniem czasu reakcji, problemami z wykonywaniem złożonych czynności, zaburzeniami płynności mowy. Zmiany te mają charakter czasowy i ustępują po kilku miesiącach od zakończonego leczenia przeciwnowotworowego. Intensywność tych zmian zależy od indywidualnych zasobów danego organizmu oraz od rodzaju zastosowanego leczenia. Wielu pacjentów nie ma żadnej wiedzy na temat chemobrain. Nie zdając sobie sprawy, że zjawisko to jest powszechne, pacjenci przeżywają duży stres. Zrozumienie, że zmiany poznawcze ustępują po zakończonym leczeniu, pomaga w radzeniu sobie z przykrymi dolegliwościami.

 

Jak można radzić sobie z występującymi dysfunkcjami?

Preferowane są tu ćwiczenia usprawniające pracę mózgu, takie jak rozwiązywanie krzyżówek i różnego rodzaju łamigłówek. Przy osłabieniu pamięci pomocne będzie posługiwanie się kalendarzem, robienie notatek, szczegółowych planów dnia etc.

 

W porozumieniu z lekarzem dobrze jest również podjąć regularną aktywność fizyczną. Ruch powoduje większe dotlenienie mózgu i pomaga utrzymać/zwiększyć koncentrację uwagi. Warto zwrócić się do pracujących w szpitalu psychologa lub psychoonkologa po diagnozę problemu i wsparcie w poszukiwaniu rozwiązań. Jeśli wystąpi taka potrzeba, jeden z nich zaleci konsultację z neuropsychologiem.

 

Dla pacjenta onkologicznego bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodziny i bliskich. Dlatego nieodzowna jest rozmowa i informowanie bliskich pacjenta o tym przez co przechodzi pacjent, z czym się zmaga i jak można mu pomóc.