Dobrze być z kimś, w marzeniach, w cierpieniu, w życiu...

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Numer KRS: 0000234740

PRZED PIERWSZĄ CHEMIOTERAPIĄ

24 wrzesień
2022

PRZED PIERWSZĄ CHEMIOTERAPIĄ

Wiem, że to trudne, stres przed pierwszą chemioterapią jest ogromny, postanowiłam zatem napisać parę przydatnych wskazówek jak się do pierwszej chemioterapii przygotować. Artykuł podzieliłam na części, oto pierwsza z nich:

– Na wizytę do specjalisty idź w towarzystwie zaufanej i życzliwej osoby. Stres płata figle pamięci, a osoba, która będzie z Tobą zapamięta więcej, możesz się dopytywać i notować wszystkie informacje, możesz sobie zrobić listę pytań przed wizytą, będzie łatwiej nie zapomnieć.

– Zabierz ze sobą kocyk albo ciepły i duży szal, bo bywa zimno w trakcie wlewu. Weź coś do jedzenia (można jeść w czasie wlewu- nie ma przeciwwskazań), wodę i termos z herbatą (kawa jakoś nie smakuje jak zawsze))), coś do czytania i słuchawki, jeżeli lubisz słuchać muzyki. Może się okazać, że trafisz na rozmownych pacjentów i będzie można miło pokonwersować – to najlepsza grupa wsparcia!

– Ważne abyś pamiętał/a o nawadnianiu organizmu, Wypijaj 8-10 szklanek różnorodnych płynów dziennie. Pij (najlepiej domowej roboty) zupy i buliony, herbatki ziołowe, zapytaj lekarza czy możesz pić soki owocowe i warzywne (nie zawsze podczas chemioterapii i leczenia są wskazane), arbuzy i lody z zamrożonego soku. Dzięki temu organizm będzie łatwiej eliminował skutki chemioterapii, a Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze. W trakcie chemioterapii nie spożywaj grejpfrutów, ponieważ zawierają związki furanokumaryny, które hamują metabolizm leków chemioterapeutycznych, co nasila ich toksyczność.

– Chemioterapia w postaci dożylnych wlewów trwa zwykle kilka godzin i jest prowadzona w warunkach ambulatoryjnych. Niekiedy może jednak trwać kilka dni, wówczas pacjenci są hospitalizowani.

– Chemioterapia może powodować uszkodzenia błon śluzowych ze wszystkimi tego konsekwencjami, włącznie z silnym bólem. Wtedy masz pełne prawo zapytać lekarza o środki zapobiegające bólowi, bo już dawno temu odeszliśmy od tego, że cierpienie i ból uszlachetniają.

– Mogą po pierwszej chemioterapii wystąpić nudności i wymioty, im także możemy zapobiegać, poinformuj lekarza o każdym objawie ubocznym. Obserwuj siebie w trakcie i po chemioterapii – notuj jakie skutki i w jakim czasie wystąpiły po wlewie.

– Już po pierwszej chemii mogą Ci zacząć wypadać włosy, ale pamiętaj odrastają, a w trudnej chwili, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z ich utratą, skorzystaj ze wsparcia przyjaciół, bliskich oraz psychoonkologa.

– Nie można się przemęczać! To ważne. Po każdym wyjściu z domu należy odpocząć, wyspać się, jest to bardzo ważne zwłaszcza w dniu przed podawaniem kolejnego cyklu chemii. W czasie leczenia ważne jest także właściwe odżywianie.

…..

autorka tekstu: Katarzyna Czyżyk

foto: Ivan Samkov (Pexels)

źródła: dziewczyny z Terapii Simontonowskiej- (dziękuję za pomoc i wsparcie)

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/jak-sie-przygotowac-do-chemioterapii-praktyczne-rady-aa-8cJX-7baU-mVDA.html