Dobrze być z kimś, w marzeniach, w cierpieniu, w życiu...
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku
Numer KRS: 0000234740
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku
Numer KRS: 0000234740
Wiem, że to trudne, stres przed pierwszą chemioterapią jest ogromny, postanowiłam zatem napisać parę przydatnych wskazówek jak się do pierwszej chemioterapii przygotować. Artykuł podzieliłam na części, oto pierwsza z nich:
– Na wizytę do specjalisty idź w towarzystwie zaufanej i życzliwej osoby. Stres płata figle pamięci, a osoba, która będzie z Tobą zapamięta więcej, możesz się dopytywać i notować wszystkie informacje, możesz sobie zrobić listę pytań przed wizytą, będzie łatwiej nie zapomnieć.
– Zabierz ze sobą kocyk albo ciepły i duży szal, bo bywa zimno w trakcie wlewu. Weź coś do jedzenia (można jeść w czasie wlewu- nie ma przeciwwskazań), wodę i termos z herbatą (kawa jakoś nie smakuje jak zawsze))), coś do czytania i słuchawki, jeżeli lubisz słuchać muzyki. Może się okazać, że trafisz na rozmownych pacjentów i będzie można miło pokonwersować – to najlepsza grupa wsparcia!
– Ważne abyś pamiętał/a o nawadnianiu organizmu, Wypijaj 8-10 szklanek różnorodnych płynów dziennie. Pij (najlepiej domowej roboty) zupy i buliony, herbatki ziołowe, zapytaj lekarza czy możesz pić soki owocowe i warzywne (nie zawsze podczas chemioterapii i leczenia są wskazane), arbuzy i lody z zamrożonego soku. Dzięki temu organizm będzie łatwiej eliminował skutki chemioterapii, a Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze. W trakcie chemioterapii nie spożywaj grejpfrutów, ponieważ zawierają związki furanokumaryny, które hamują metabolizm leków chemioterapeutycznych, co nasila ich toksyczność.
– Chemioterapia w postaci dożylnych wlewów trwa zwykle kilka godzin i jest prowadzona w warunkach ambulatoryjnych. Niekiedy może jednak trwać kilka dni, wówczas pacjenci są hospitalizowani.
– Chemioterapia może powodować uszkodzenia błon śluzowych ze wszystkimi tego konsekwencjami, włącznie z silnym bólem. Wtedy masz pełne prawo zapytać lekarza o środki zapobiegające bólowi, bo już dawno temu odeszliśmy od tego, że cierpienie i ból uszlachetniają.
– Mogą po pierwszej chemioterapii wystąpić nudności i wymioty, im także możemy zapobiegać, poinformuj lekarza o każdym objawie ubocznym. Obserwuj siebie w trakcie i po chemioterapii – notuj jakie skutki i w jakim czasie wystąpiły po wlewie.
– Już po pierwszej chemii mogą Ci zacząć wypadać włosy, ale pamiętaj odrastają, a w trudnej chwili, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z ich utratą, skorzystaj ze wsparcia przyjaciół, bliskich oraz psychoonkologa.
– Nie można się przemęczać! To ważne. Po każdym wyjściu z domu należy odpocząć, wyspać się, jest to bardzo ważne zwłaszcza w dniu przed podawaniem kolejnego cyklu chemii. W czasie leczenia ważne jest także właściwe odżywianie.
…..
autorka tekstu: Katarzyna Czyżyk
foto: Ivan Samkov (Pexels)
źródła: dziewczyny z Terapii Simontonowskiej- (dziękuję za pomoc i wsparcie)
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/jak-sie-przygotowac-do-chemioterapii-praktyczne-rady-aa-8cJX-7baU-mVDA.html